Pazar günü Almanya´nın Köln kentinde ırkçı holiganların gerçeklestirdigi sekiz saati aşan eyleme 3000’i aşan aşırı sağcının katıldığı bildiriliyor. Eylül ayı sonunda Dortmund şehrinde yapılan başka bir selefi karşıtı ırkçı eyleme katılım ise 400 civarıydı. Bir ayda katılımın bu kadar artması bana göre hiç şaşırtıcı değil.

13
Oct

Günlerdir Kobani de süren savaş bana Halepçe katliamını hatırlatıyor ve ürküyorum. 16 Mart 1988´de Saddam Hüseyin Hükümeti tarafindan gerçeklestirilen ve 3 saat süren zehirli gaz bombardımanıi sonrasında çoğunluğunu çocuk ve kadınların oluşturduğu 6.357 kişi, yanarak ya da zehirlenerek hayatını kaybetmişti.

Kölnlüler azınlığın nefretine çoğunluğun birlikteliği ve dayanışmasıyla cevap verdi, diyen Almanya Cumhurbaşkanı Gauckú un dünkü konusmaşı hem genel tarihe hem de benim bireysel tarihime altın harflerle yazıldı.

Min birîya te kîrye Baverke birîya te kîrye Bipirse ji rengê wî narê, Bipirse ji hevalên dostê, Bipirse ji dîvarên hepsê Evê ji tera bêjin rastê Min birîya te kîrye Baverke birîya te kîrye „ Şivan Perwer´i „Ben seni çok özledim, inan ki çok özledim „ diyen bu türküsüyle keşfettim.

 24 Ağustos 1973. Baha Targür gümbür gümbür sesiyle Deniz Gezmiş edasıyla, iş bıraktığını haykırıyor. Baha´nın ardından, Mehmet, Mehmedin ardın Ali, Konyalı, İstanbullu, Adıyamanlı, Kayserili işçi Türkler. Sonra daha da çoğalıyor sesler, sloganlar. Durmaksızın akan bandlar önce yavaşlıyor sonra duruyor. Taka taka tak, tısss,!

 İsveç´in başkentinde genç kadınlar eylem yapmış. Anne babası İranlı olan,bu genç kadınlar Stockholm´ün en işlek caddelerinden birinde üstlerini çıkarıp vücudlarında yazılı „Hicaba hayır!“ sloganlarını göstermişler. Kadınların güzelliğine diyecek yok, elbette. Fıstık gibiler maşallah.