Meme kanseri Dünya kadınlarının yaşadığı en yaygın ve korkulu sağlık sorunu. Hem erkekler hem kadınlar meme kanseri olabilir. Ancak kadınlarda daha sık görülür.

 ACİL KONTRASEPSİYON Korunmasız cinsel ilişkiden hemen sonra,istenmeyen gebeliği önlemek için kullanılan yöntemlerdir..Ne kadar erken kullanılırsa o kadar etkili olur .Düşük yaptırmaz.

ACİL KONTRASEPSİYON BİR AİLE PLANLAMASI YÖNTEMİ OLARAK KULLANILMAZ Korumasız ilişkiden,tecavüz ve yırtılan condom olaylarından sonra kullanılır. CİNSEL YOLLA KULLANILAN ENFEKSİYONLARA KARŞI KORUYUCULUĞU YOKTUR.

 Vagen (Vajina)  7-9 santim uzunluğunda bir tüptür. Döl yolu olarak isimlendirilen cinsel birleşme organımızdır.Enfeksiyonlara açıktır. Vaginit, dış genital organ olan vaginanın iltihabıdır. Vaginitin nedeni mantarlar, cinsel yolla bulaşan parazitler, bakteriyel , alerjik , hormonal gibi sebepler olabilir. Vaginitin belirtileri; Vaginal akıntı: Şeffaf, kokusuz yumurta akı tarzı akıntılar normaldir.

Erkelerde doğum kontrolü için kullanılan geridönüşsüz,kalıcı bir gönüllü cerrahi yöntemidir.Başarısızlık oranı binde 1 dir. Erkeklerde vazdeferensin bağlanıp kesilmesi sonucu spermlerin menüye geçişi önlenmektedir.

TÜB LİGASYON Geri dönüşsüz,kalıcı bir sterilizasyon yöntemidir.Kadınlarda her iki fallop tüplerinin mekanik olarak kapatılması işlemidir. En etkili doğum kontrol yönteminden biridir. Başarısızlık oranı binde bir kadardır. Tüb ligasyonunun için Türkiye deki yasal durum: Türkiyede 1983 yılında çıkarılmış olan 2827 sayılı yasaya göre 18 yaşını tamamlamış kadınlar evliyse eşinin onayı ile, evli değilse kendi isteğiyle tüp ligasyon yaptırabilir. 

Anne sütü, yenidoğan bebeğin tüm gereksinimini 6 ay boyunca tek başına karşılayabilen, kolay sindirilebilen ideal bir besindir. Anne sütü yararlı olduğu kadar ekonomiktir, ısısı bebek için uygundur. Isıtılması gerekmez. Temizdir. Bebeğin fiziksel-ruhsal gelişimi için en iyi besindir. Her zaman kullanıma hazırdır. Anne ve bebek arasında yakın sevgi dolu ilişki sağlar. Anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir. Bebeğe ve anneye güven hissi verir.