Son çocukluk diye adlandırdığımız 6-12 yaş döneminin başlarında dengesiz ve olumsuz bir gelişim dikkatimizi çeker. Son çocukluk döneminde çocuk; motor ve dil gelişimi açısından büyük aşamalar kaydetmiş ve dengenin gelişmesi sonucu hızlı yürüyebilen, futbol oynayabilen, ok atabilen, el-göz koordinasyonunun gelişmesi sonucunda iki elini bağımsız kullanabilen bir birey haline gelmiştir.

Okul öncesi eğitim (24 ay-72ay) sürecinde Erte Çocuk Kulübü olarak yakın hedefimiz çocuklarımızı hayata hazırlamak, uzak hedefimiz ilköğretim seviyesine hazırlamaktır. Bu dönem bilişsel, duygusal, sosyal, psiko-motor, öz bakım, kişisel, dil gelişim alanlarıyla davranışsal yapının temellerinin atıldığı çok önemli dönemdir bireyin hayatında. Bireyin kendi ve çevre farkındalığını kazanma, hayata uyum sağlama ve okul olgunluğunu kazanma dönemidir. Okul olgunluğu kazanma aşamasında çağımız çocuklarında psiko-motor, bilişsel, dil gelişimi alanlarında önemli ölçüde hızlı bir gelişim gözlenirken; duygusal, kişisel, öz bakım ve sosyal gelişimde aynı hız yakalanamayabiliyor. Gelişim alanlarındaki dengesizlik

Mastürbasyon bireyin gelişiminde beklendik normal bir evredir. Çocuk doğduğu günden itibaren anne memesi veya biberon ile hem beslenir hem de sakinleşerek rahatlar. Tesadüfen cinsel organını ellemek ya da sürtmek suretiyle tamamen fizyolojik temelli bir haz duygusu yaşar. Cinsel düşünce ve hayallerden arınmış bu duygu insan biyolojisinin gereğidir ve parmak emmekten farklı bir eylem değildir. Çocuğun genital bölgesini eliyle ya da sürtünerek uyarırken terleme kızarma ve sık sık nefes alma gibi belirtilerin gözlendiği bu durum çocukluk  çağı mastürbasyonudur. Ergenlik öncesi çocuklarda erişkinlerde olduğu gibi cinsel istek, hayal ve uyarılmışlık hali söz konusu değildir. Dolayısıyla bebeklik döneminde başlayan mastürbasyonun cinsel bir anlamı yoktur. Çocukluk çağında cinsel organlardan alınan hazla erişkin cinselliğinden alınan hazlar birbirinden farklıdır.

İkinci doğum’ olarak da nitelendirebiliriz, ergenliği bir önceki yazımda ele almış ve aile içinde ergenliği değinmiştim. Bu yazıda da ergenlik ve aile içindeki durumunu anlatmaya devam ediyorum. Ülkemiz genelinde gerçekleştirilen araştırmalara göre gençler, aileleriyle olan anlaşmazlıklarının başlıca sebeplerini şu ifadelerle açıklarlar:

Son çocukluk diye adlandırdığımız 6-12 yaş döneminin başlarında dengesiz ve olumsuz bir gelişim dikkatimizi çeker.

Son çocukluk döneminde çocuk; motor ve dil gelişimi açısından büyük aşamalar kaydetmiş ve dengenin gelişmesi sonucu hızlı yürüyebilen, futbol oynayabilen, ok atabilen, el-göz koordinasyonunun gelişmesi sonucunda iki elini bağımsız kullanabilen bir birey haline gelmiştir.

Saldırganlık, doğuştan getirilen bir dürtüdür. Başlangıçta, içinden gelen saldırganlığı bütün çıplaklığı ve yalınlığıyla dışa vuran çocuk, zamanla öfkesini ve saldırgan davranışlarını kontrol etmeyi öğrenir.
2-3 yaşın, gelişim dönemi özellikleri bakımından geçiş ve değişim dönemi olması itibariyle, ilişkisel davranış-tepkilerinde, oyunlarında normal kabul edilebilir. Bu durumda önerilen davranış şekillendirme yöntemleridir. Davranış şekillendirme yöntemleriyle çocuğun uyum sürecine girmesi beklenir.