Bugün yine bir 24 Ocak. Gazeteci, araştırmacı ve yazar Uğur Mumcu’nun 1993’te, Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın 2001’de katledilişinin yıl dönümü. 20 yıl önceydi, üniversite birinci sınıftaydım, günlerden 24 Ocak’tı. Televizyondan öğrendik, Uğur Mumcu öldürülmüştü.

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Öğretmenlerimizin gününü kutluyoruz, onları anıyoruz. Keşke herşey bu kutlamalar gibi güllük gülistanlık olsa. Keşke öğretmenlerin yüzleri hep bugünkü gibi gülse.

Kadınlar toplum içinde kahkaha atmamalıymış. Kadınlar gülmesinler mi? O zaman ağlamasınlar da. Kadın için gülmek ayıp, ağlamak değil. Yol ortasında dayak yiyorlar, öldürülüyorlar. Ama insan içinde kahkaha atmamalılar.

21
Jan

İnsan aynı gün içinde çok mutlu hissedebiliyor, birden her şey anlamsız da gelebiliyor. Ben mesela, bir bakmışsın ortada Polyanna’nın İstanbul şubesi gibi geziniyorum, bir dahaki bakışında Karadeniz’de batmış gemilerimin başında bulabilirsin beni, kafamda kara yağmur bulutlarıyla.

Geçen Pazar sabahı baktım, babam televizyon izliyor, belgesel.

Belgesel izlenir bizim evde, babam özellikle doğa belgesellerini çok sever. Ben vahşi doğa belgesellerinde yırtıcı hayvanların güzelim hayvanları öldürüp parçalama sahnelerini izleyemem, kalkarım hemen televizyonun başından.

Bugün yine bir 10 Kasım. Atatürk’ün bu dünyaya veda edişinin 75’inci yıldönümü bugün.

İnsanlar ölümlüdür, ama sağlam fikirler, sağlam eserler ölmezler. Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk ilkeleri her zaman sapa sağlam ayakta kalacaktır.