Oğlum bugünlerde çok çalışkan. Oyun oynamaktan sıkıldığında veya ders çalışmak istemediğinde evin içinde dolaşarak kendisine uygun iş arıyor. Evet, oğlum evde çalışarak para kazanmak istiyor.

İki hafta önce oğlumu normal kontrollerini yaptırmak için doktora götürdüm. Aşı defterine bakan doktor oğlumun aşı olacağını söyledi. Doktora gitmekten hiç hoşlanmayan oğlumun hazırlıksız olarak aşı olmasına gönlüm razı olmadı. Önce oğluma neden aşı olması gerektiğini anlatmam gerekiyordu. Bu nedenle aşı için başka bir güne randevu aldık.

24 Şubat’ta Türkiye’deki öğrenciler karnelerini aldı. Uzmanlar karne döneminden günler öncesi zayıf notu olan öğrencilere nasıl davranılması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Kötü notu olan öğrencilere kızmayın, iyi notu olan öğrenciyi de fazla övmeyin tavsiyesi yaptılar.


Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Mainz kentinde zayıf  karne notu nedeniyle 14 yaşındaki Türk gencinin yazdığı veda mektubu çok konuşulmuştu.


Fransızca’dan zayıf not alan genç mektubunda şunları yazmıştı:   ‘Anne, sen bu mektubu okuduğunda ben ölmüş olacağım. İki Fransızca sınavından da 4 aldığım için intihar ettim. Bu yüzden intihar etmek zorunda kaldım. Cesedimi Brückenkopf’ta veya Kastel tren garında bulacaksın. Elveda.Sen en iyi annesin. Baba, sen de en iyi babasın. Not: Belki daha karnemde 3 veya 4 alabilirim. Ama sizden fırça yemek istemiyordum. Sizin D....... Bir daha görüşmemek üzere elveda. Okula haber verin öldüğümü. Cep telefonum odada, tren biletime de ihtiyacım yok artık. Diğer eşyalarım sırt çantamda, o da üstümde, yani cesedimin üzerinde!!!’


Bir aile için en acı mektup.
Günlerce süren aramaların ardından Türk gencinin cesedi nehir kenarında bulundu.


Karne notu nedeniyle hayata veda eden nice çocuklar var maalesef. Kimi anne ve babalar bilerek veya bilmeyerek çocukların üzerinde inanılmaz bir baskı uyguluyor. Bir çok anne baba, çocuklarının aldığı kötü notları kabul edemiyor, ‘benim çocuğum nasıl zayıf not alır?’ diyor.

Bunları çocuklara direkt olarak söylemeseler bile davranışlarıyla, beklentileriyle hissettiriyor. Aileler hep çocuklarının başarılı olmasını ister. Çocukları iyi not alsın ister. Çocuklar iyi not alınca da iş bitmez. Anne- baba, çocuk bu sefer de en iyi notu alsın ister. Hatta çocukları en iyi notu alanların en başında olsun.

Çocuklardan beklentillerimiz bitmiyor maalesef.

Annesini babasını, ailesini çok seven çocuklar, onların kendisinden bekleneni veremeyince, utanıyor, sıkılıyor zayıf notlar nedeniyle çaresizliğin içine düşebiliyor.

Ayrıca sadece karnede kötü not alanlar sorun yaşamıyor. Her zaman en iyi notu alan ‘çok çalışkan’ dediğimiz çocuklar da ‘en iyi notu’ alamadıklarında sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Böyle olunca basında, dersinden her zamanki gibi ‘en iyi notu’ alamadığı için intihar eden öğrenci haberleri okuyoruz.
Karnesinde zayıf notu olan çocuklar, zaten kötü notları nedeniyle üzülüyor, sıkılyor. Bu çocuklarımıza karnelerindeki kötü notlara rağmen kendilerini yine de çok sevdiğimizi sarılarak göstermeli, eksiklerini giderirlerse notlarını düzeltebileceğini anlatmalıyız.

Çocukların ders notunu düzeltmek biraz sabır işi. Bunu kendimden ve kızımdan biliyorum. Kızımın aldığı kötü notları saatlerce ders çalışmaktan çok onunla konuşarak, nasıl ve neden ders çalışması gerektiğini anlatarak düzeltmeye çalıştık. Oldukça da yol aldık sayılır.

Kötü notlar biz anne babalardan çok çocukları daha fazla huzursuz ve mutsuz ediyor. Bu durumda en iyi ilaç onları kötü notlarına rağmen çok sevdiğimiz söylemek. Bunu hisseden çocuk, anne ve babasının yardımı ile başarıya giden yolu çok daha kolay buluyor.

Çocuklarımızın başarısını karne notlarıyla sınırlandırmamalıyız. Karnedeki notlar iyi veya kötü olsun karne çocuklar için önem taşır. İyi notları olanlar sevinir, zayıf notları olanlar bu durumu ailesini ve çevresini nasıl analatabileceğini düşünür.

Ama biz ailler için ‘karne notu’ çocuklarımızın önüne geçmemeli. Zayıf notlarda kendi payımıza düşen hataları da arayıp bularak çocuklarımıza nasıl destek olabiliriz onu düşünmeli.  Karne notlarını sorgularken, “ben nerede hata yaptım? “çocuğumla yeteri kadar ilgilenebildim mi?, “ gereken desteği verebildim mi?, “ders çalışması için uygun ortam hazırlayabildim mi sorularının cevaplarını aramalıyız. 

Bu soruların cevaplarını bulduktan sonra, çocuklara sevgi ve şevkatle yaklaşarak zayıfları düzeltmek inanın çok daha kolay. 

Karnesinde zayıf notu olan çocukların daha fazla sevgiye ihtiyacı olduğu ve düzeltilmeyecek kötü notun olmadığı unutulmamalı.

Yeterki biz çocuklarımızı incitmeden, onlarla konuşmasını bilelim.

Karnemiz ne kadar kötü olursa olsun, biz çocuklarımıza karşı iyi anne baba olalım.

Gününüz aydın, yaşamınız mutlu, başarılarınız daim olsun.

Berlin'de bir lise ve üç öğrenci geçtiğimiz hafta ilginç bir davaya konu oldu. Türk ve Arap kökenli üç öğrenci, hazırlık yılı sınavlarında başarısız olmalarının nedenini, sınıftaki göçmen kökenli öğrenci sayısının yüksekliğine bağlayarak dava açtı.

Berlin İdare Mahkemesi ise öğrencilerin sınıflarda göçmen kökenli öğrenci oranının düşük olması talebinde bulunamayacağına hükmetti. Mahkeme ayrıca, göçmen kökenli öğrenci oranının daha düşük olduğu sınıflarda sınavı veremeyenlerin sayısının daha yüksek olduğuna da dikkat çekti.

Nihayet beklenen tatil geldi ve karnemizi aldık. Bana ve kızıma göre ‘daha iyi olabir’ dediğimiz, babamıza göre ise oldukca iyi bir karnemiz var.

İkinci sınıfa giden kızımın ilk karnesi. Kızım karnedeki notlarından çok diğer arkadaşları gibi akıcı bir şekilde okuyabildiği için mutlu. Bense ondan çok daha fazla mutlu ve gururlu.

Almanya’da yapılan bir araştırmada, annelerin çocukları nedeniyle stres yaşadıkları ortaya çıkmış. Bundan doğal bir araştırma sonucu olabilir miydi bilmiyorum.