Ders çalışma yöntemleri

Eğitim hayatında başarılı olmak için çocukların yanı sıra anne ve babaların da, ders çalışma yöntemlerini bilmeleri büyük önem taşıyor. Çocuklarının başarılı olmasını isteyen ebeveynler, kendilerine göre doğru olduğunu düşündükleri yöntemlerle çocukları ders çalışmaya zorluyorlar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar bazen çocuklara ders çalıştıramıyorlar ya da istedikleri başarıyı yakalayamıyorlar. Çocuğun ders çalışmamasında ve başarısında ailenin tutumu ve davranışları da çok önemli. Sosyal Pedagog Erhan Doğan etkin ders çalışmanın ve ödev yapmanın yöntemlerini şöyle sıralıyor: 

* Öncelikle ders çalışacak uygun bir ortamın olması gerekir. Çocukların ayrı odası yoksa çalışma köşesi oluşturulmalı. Ders çalışılacak masa derli toplu olmalı ve masada sadece ders araç ve gereçleri bulunmalı. Sessiz bir ortam sağlanmalı. Yani çocuğun dikkatini dağıtacak hiçbir şey olmamalı.

* Ödevler akşam geç saatlere bırakılmamalı. Sabah erken kalkan çocuklar, akşam saatlerinde zihinsel ve bedensel olarak yorgun düştükleri için dikkatleri dağılır. En iyisi dersler bittikten sonra imkan varsa okulda eğitmenler eşliğinde ya da evde yemekten sonra ödevler yapılmalı.

* Çocuklar ev ödevlerini yaparken veya ders çalışırken televizyon ve bilgisayar açık olmamalı. Bazı anne babalar televizyon izlerken, bir yandan da çocuklara ders çalışmalarını söylüyor. Bu kesinlikle yanlış bir davranış. Çünkü televizyondaki ses ve görüntü çocukların dikkatini dağıtıyor.

* Çocuklara  sık sık ders çalışmaları gerektiği emredilmemeli ve söylenmemeli. Ödev yapmaları ve ders çalışmaları için yapılan yoğun baskılar, çocuklar üzerinde ters tepkilere neden oluyor. Aşırı baskı altındaki çocukların kafaları rahat olmadığı için derslere gerektiği gibi konsantre olamıyorlar.

* Çocukların başarılı olması için ders çalışmasını ve ödev yapmasını eğlenceli bir hale getirmek gerekiyor. Zorla, baskıyla ödev yaptırmak, ders çalıştırmak  çocuklarda bıkkınlığa neden oluyor. 

* Ödev yapmak istemeyen çocuklara ceza ve yasaklarla tehdit etmemek gerekir. Bu yöntem kısa bir süreliğine işe yarayabilir. Ancak uzun vadede çocuklar açısından hiç bir kazanç getirmez.

* Puanlama sistemiyle veya değişik ödüllerle çocukları ders çalışmaya teşvik etmek en etkili yoldur. Örneğin çocuğun istemediği bir dersi çalıştıktan sonra, onunla birlikte etkinlikler yapın veya istediği bir şeyi yapmasına izin verin. Ders çalıştıkları için ödüllendirilen çocuklar, sınavlarda yüksek notlar alıp daha başarılı oluyor. Çocuğunuzun başarısını takdir edin ve onu onurlandırın. Takdir edilen çocuk ders çalışmaya motive olacaktır.

* Çocukların gözlerine bakarak, onlara neden ders çalışmaları gerektiğini ve eğitimin önemini sakin ve açık bir dille anlatmak gerekir. Küçük çocuklar ders çalışırken, anne ve babadan birisi yanlarında olmalı ve nasıl ders çalışacağı konusunda yardımcı olmalıdır. 

 

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile